Gerobiotikas novecošanās procesu palēnināšanai
Dr. Ilona Vilkoite, gastroenteroloģe, gastrointestinālās endoskopijas speciāliste.
(turpinājums rakstam “Novecošanās un zarnu mikrobioms”)
Novecojot mainās mūsu zarnu mikrobioms (zarnās dzīvojošo baktēriju kopiena), kā rezultātā samazinās labvēlīgo baktēriju skaits un palielinās kaitīgo baktēriju skaits. Šī nelīdzsvarotība, kas pazīstama kā disbioze, var veicināt hronisku iekaisumu, novājināt imunitāti un izraisīt gremošanas problēmas — tas viss pātrina novecošanās procesu.
Gerobiotikas palīdz atjaunot līdzsvaru zarnu mikrobiomā, veicinot labvēlīgo baktēriju augšanu un nomācot kaitīgās baktērijas. Tas samazina iekaisumu, uzlabo gremošanu un imūnās atbildes reakcijas, kas kopumā veicina veselīgāku novecošanos.
Šīs baktērijas ne tikai palīdz uzturēt zarnu veselību, bet arī pozitīvi ietekmē galvenos bioloģiskos mehānismus, kas saistīti ar novecošanos, tādus kā genoma nestabilitāte (DNS bojājumi), šūnu novecošanās (kad šūnas pārtrauc dalīties, bet nemirst), iekaisumi, mitohondriju disfunkcija (samazināta šūnu enerģijas ražošana) un citi.
Gerobiotiku mērķis ir ietekmēt šos procesus un novērst vai palēnināt ar vecumu saistītu slimību rašanos, piemēram, sirds slimības, diabētu, kognitīvo spēju samazināšanos un muskuļu zudumu (sarkopēniju).
Ja probiotiku ietekmi (tās uzlabo kuņģa-zarnu trakta funkciju un mazina alerģijas) lietotājis var izjust dažu nedēļu vai mēnešu laikā, tad gerobiotiku, kuru mērķis ir palēnināt novecošanās procesu, lietošana var ilgt vairākus gadus vai pat vairākus desmitus gadus.
Kāpēc Gerobiotikas ir svarīgas?
Palielinoties dzīves ilgumam ļoti būtiski, lai mēs dzīvotu veselīgi. Diemžēl daudzi savas dzīves pēdējās desmitgades pavada cīnoties ar hroniskām slimībām, izjūt fizisko un garīgo funkciju samazināšanos.
Gerobiotikas piedāvā jaunu pieeju – tā vietā, lai ārstētu tikai atsevišķas slimības, tās strādā, lai uzlabotu vispārējo veselību, vēršoties pret novecošanas pamatprocesiem.
Atjaunojot līdzsvaru zarnu mikrobiomā, gerobiotikas var palīdzēt mazināt iekaisumu, aizsargāt šūnas no bojājumiem, uzlabot muskuļu darbību un kognitīvo veselību. Tādā veidā dodot iespēju pavadīt veselīgas, kvalitatīvas vecumdienas, neciešot no ar vecumu saistītām slimībām.
Vienlaikus gerobiotikas demonstrē lielu potenciālu mitohondriju funkcijas uzlabošanā un telomēru aizsardzībā, kas ir būtiski faktori novecošanās procesu palēnināšanā.
Turpinot pētījumus, gerobiotikas drīzumā var kļūt par svarīgu pretnovecošanās rīku, palīdzot cilvēkiem saglabāt vitalitāti un labklājību līdz pat vecumam.
Ārstes Ilona Vilkoites izstrādātās gerobiotikas IVBiotics var iegādāties šeit: https://ivbiotic.eu/
Baktēriju vārdnīca
Visvairāk pētīto baktēriju funkcijas. Iekavās atzīmēti IVBiotics produkti, kuri satur konkrētās baktērijas.
Bifidobacterium breve (VITA REST, GENTLE BALANCE, SPORTMAX)
Samazina tauku uzkrāšanos, uzlabo muskuļu masu un spēku, uzlabo garīgo labsajūtu.
Aptaukošanās un lieko tauku daudzums ir saistīts ar paātrinātu novecošanos un paaugstinātu ar vecumu saistītu slimību risku. Pētījumos ar pelēm, kuras baroja ar augstu tauku saturu, Bifidobacterium breve samazināja tauku uzkrāšanos un uzlaboja vielmaiņas veselību. Pētījumos ar grauzējiem šī baktērija arī uzlaboja muskuļu masu, muskuļu spēku, kā arī oksidatīvo metabolismu, kas nozīmē, ka muskuļi varēja efektīvāk izmantot skābekli, lai radītu enerģiju.
Pētījumos ar cilvēkiem – senioriem, kuri lietoja Bifidobacterium breve, papildus veicot mērenu svara treniņu, tika novērota garīgās labsajūtas uzlabošanās, normalizējās ķermeņa svars un vēdera izeja.
Lactobacillus rhamnosus (VITA REST, FLORA BALANCE, IMMUNO BALANCE)
Uzlabo imunitāti, mazina iekaisumu un samazina ādas novecošanās pazīmes.
Pētījumos secināts, ka šī baktērija uzlabo dabisko slepkavu NK šūnu darbību (tiem nav nepieciešama iepriekšēja aktivizēšana, lai iznīcinātu inficētas vai patoloģiskas šūnas), kas ir ļoti svarīgas cīņā pret infekcijām un audzējiem.
Tā palīdz uzturēt veselīgu zarnu baktēriju līdzsvaru, mazinot iekaisumu, kas ir cieši saistīts ar novecošanos un daudzām ar vecumu saistītām slimībām. Daži pētījumi liecina, ka Lactobacillus rhamnosus var palīdzēt samazināt ādas novecošanās pazīmes.
Lactobacillus reuteri (GENTLE BALANCE, LIPID BALANCE, FLORA BALANCE )
Pagarina dzīves ilgumu, atbalsta muskuļu un kaulu veselību, uzlabo emocionālo pašsajūtu.
Pētījumos ar pelēm tika pierādīts, ka Lactobacillus reuteri pagarina dzīves ilgumu, veicinot audu atjaunošanos un mazinot iekaisumu. Šī baktērija stimulē oksitocīna, “labas pašsajūtas” hormona, ražošanu, kas uzlabo emocionālo veselību. Vienlaikus tā arī veicinoa audu reģenerāciju, kas var palīdzēt novērst muskuļu vējumu un zudumu gados vecākiem cilvēkiem.
Bifidobacterium longum (LIPID BALANCE, VITA REST, SPORT MAX)
Uzlabo imunitāti, zarnu mikrobiomu, kognitīvās funkcijas.
Šī baktērija palīdz uzlabot imūnfunkciju senioriem, samazinot infekciju risku, kas ar vecumu kļūst arvien izplatītāks. Tā palīdz uzturēt veselīgu un daudzveidīgu zarnu mikrobiomu, kas ir ļoti svarīgi, jo mikrobiomu daudzveidība ar gadiem samazinās. Vienlaikus šī baktērija atbalsta kognitīvās funkcijas un uzlabo atmiņu.
Lactobacillus plantarum (VITA REST, GENTLE BALANCE, SPORT MAX,IMMUNO BALANCE)
Uzlabo atmiņu un kognitīvās funkcijas, samazina holesterīna līmeni, uzlabo garastāvokli.
Pētījumi ar pelēm un cilvēkiem liecina, ka Lactobacillus plantarum var uzlabot atmiņu un kognitīvās funkcijas, samazinot oksidatīvo stresu un iekaisumu smadzenēs. Šī baktērija palīdz samazināt holesterīna līmeni, līdz ar to var samazināt sirds un asinsvadu slimību risku, kas ir galvenā problēma novecojošās sabiedrības vidū. Izmēģinājumos ar cilvēkiem L. plantarum palīdzēja uzlabot garastāvokli un samazināt stresa līmeni, kam var būt ilgtermiņa ietekme uz vispārējo veselību un ilgmūžību.
Bifidobacterium animalis subsp. lactis (IMMUNO BALANCE, LIPID BALANCE)
Uzlabo imunitāti, normalizē vēdera izeju, pretiekaisuma iedarbība.
Šī baktērija uzlabo imūnreakciju senioriem, atbalstot organisma spēju cīnīties ar infekcijām. Tā palīdz uzturēt regulāru vēdera izeju un zarnu veselību, kas ir ļoti svarīga
novecojošu cilvēku barības vielu uzsūkšanās un vispārējai veselībai. Pretiekaisuma iedarbība, kas var palīdzēt samazināt risku saslimt ar hroniskām slimībām, kas ar vecumu kļūst arvien izplatītākas, piemēram, artrītu un sirds un asinsvadu slimībām.
Akkermansia muciniphila
Pavisam jauna baktērija, taču ar ļoti daudzsološiem efektiem – uzlabo vielmaiņu, stiprina zarnu barjeru, atbalsta svara kontroli.
Pētījumos atklāta šīs baktērijas saistība ar vielmaiņas veselību, uzlabojot jutību pret insulīnu un samazinot tauku uzkrāšanos. Tā palīdz saglabāt zarnu barjeras integritāti, novēršot kaitīgo vielu noplūdi no zarnām asinsritē, kas var veicināt iekaisumu un ar vecumu saistītas slimības. Atbalsta arī svara kontroli, kas ir būtiska, lai samazinātu ar vecumu saistītas vielmaiņas slimības, piemēram, diabētu.
Lactobacillus paracasei
Pētījumos ar pelēm Lactobacillus paracasei palīdzēja saglabāt mitohondriju funkciju, kas ir būtiska muskuļu spēka un kognitīvās funkcijas uzturēšanai. Vecākām pelēm šī baktērija palēnināja sarkopēnijas jeb muskuļu masas zuduma progresēšanu, samazinot iekaisumu un oksidatīvo stresu, kas veicina muskuļu izsīkumu. Vienlaikus tā samazināja iekaisuma marķierus smadzenēs. Papildus šī baktērija palielina galveno antioksidantu enzīmu līmeni, piemēram, superoksīda dismutāzes un glutationa peroksidāzes, kas palīdz aizsargāt šūnas no oksidatīviem bojājumiem, kas ir galvenais novecošanās virzītājspēks.
Lactobacillus fermentum
Parādījis daudzsološus pretnovecošanās ieguvumus, iedarbojoties uz telomēriem, kas novecojot, saīsinās. Telomēru saīsināšanās ir cieši saistīta ar šūnu novecošanos un paaugstinātu tādu slimību risku kā vēzis un sirds slimības. L. fermentum ir pierādījis spēju samazināt telomēru saīsināšanu, tādējādi veicinot šūnu ilgmūžību. Šī baktērija palīdz samazināt hronisku iekaisumu, kas ir galvenais faktors daudzu ar vecumu saistītu slimību attīstībā. Pētījumos ar dzīvniekiem šis celms uzlaboja mācīšanos un atmiņu, kas liecina, ka tas varētu būt noderīgs, lai samazinātu kognitīvo funkciju pasliktināšanās risku.
Lactobacillus casei Shirota
Uzlabo imūnsistēmu, pastiprinot dabisko slepkavu NK šūnu darbību, kurām ir izšķiroša
nozīme ķermeņa aizsardzībā pret infekcijām un vēzi.
Ar savām zināšanām par gremošanas sistēmu ārste dalās savā Instagram profilā https://www.instagram.com/ilona_vilkoite?igsh=NW1uZWY1M2h1Nmhh