Novecošanās un zarnu mikrobioms
Dr. Ilona Vilkoite, gastroenteroloģe, gastrointestinālās endoskopijas speciāliste.
Nav noslēpums, ka pasaules populācija strauji noveco. Tāpēc liela nozīme ir preventīviem pasākumiem veselības uzturēšanai, ko sauc par gerozinātni. Parādās arvien vairāk pierādījumu par to, ka novecošanās process ir cieši saistīts arī ar zarnu mikrobioma balansu.
Novecošanās ir riska faktors daudzām hroniskām slimībām un funkcionāliem ierobežojumiem. Jo agrāk mēs apzināsim metodes un veidus, kā palēnināt novecošanos, jo pilvērtīgāk pavadīsim savas vecumdienas.
Geroscience, jeb Gerozinātnes novirziens pēta, kādi ir galvenie bioloģiskie mehānismi, kas ir atbildīgi par novecošanās procesu. Tās mērķis ir izprast saistību starp novecošanos un ar vecumu saistītām slimībām, kā arī izpētīt, kā palēnināt ar vecumu saistītu slimību progresēšanu. Tā kā šī zinātne palīdz novērst vairāku hronisku slimību attīstību, tad būtu sagaidāms veselības aprūpes izmaksu samazinājums, ko var uzskatīt par paradigmas maiņu.
Par veselības problēmām, kas saistītas ar novecošanos, cilvēki pamatā sāk interesēties tikai ap 50 gadu vecumu, kad jau saskaras ar spēka zuduma pazīmēm, paaugstinātu asinsspiedienu, glikozes un holesterīna vielmaiņas traucējumiem. Tikai tad tiek pieņemti lēmumi par dzīvesveida, režīma un diētas korekcijām. Gerozinātnes koncepta mērķis ir uzsvērt agrīnu pasākumu nozīmi, pirms parādās novecošanas simptomi, tātad, jau ap 40 vai pat 30 gadu vecumu. Šī ir jauna koncepcija profilaktiskajā medicīnā.
Izpratne par novecošanas procesiem attīstās strauji, un ir identificēti vairāki fundamentāli bioloģiski procesi, kas to veicina:
1. telomēru garuma izmaiņas;
2. genoma nestabilitāte;
3. epiģenētiskas izmaiņas;
4. barības vielu metabolisma traucējumi;
5. šūnu novecošanās;
6. cilmes šūnu izsīkums;
7. mitohondriju disfunkcija;
8. izmainīta starpšūnu komunikācija (hronisks iekaisums).
Gerozinātnes hipotēzes paredz, ka ietekmējot šīs novecošanās pazīmes, holistiski varētu novērst/aizkavēt ar vecumu saistītu slimību un funkcionālo traucējumu attīstību, tādējādi uzlabojot cilvēku veselības stāvokli.
Kā baktērijas var palēnināt novecošanos
Parādās arvien vairāk pierādījumu tam, ka novecošanās process ir cieši saistīts arī ar zarnu mikrobioma homeostāzi jeb balansu. Pirms vairāk kā simts gadiem imunologs Iļja Mečņikovs atklāja, ka novecošanās procesa sākšanos var aizkavēt, manipulējot ar baktērijām, kas mīt resnajā zarnā. Mečņikovs tiek uzskatīts par vienu no pionieriem jomā, kas pēta probiotiku ieguvumus veselībai.
Mūsdienās arvien pieaug izpratne par probiotiku profilaktiskās lietošanas priekšrocībām senioru veselības saglabāšanā un dzīves kvalitātes uzlabošanā.
Probiotikas ir plaši pētītas un atzītas par drošām, tām ir pierādīti pozitīvi efekti senioru veselības uzturēšanā, piemēram, uzlabojot imunitāti un nodrošinot zarnu sieniņu veselumu, nepieļaujot antigēnu migrāciju asinsritē. Zinātnes sasniegumi likuši zinātniekiem sākt domāt, kā noteiktas probiotikas varētu tikt izmantotas cīņā ar novecošanās bioloģiskajiem pamatmehānismiem.
Vēsturiski zināmas arī citas probiotiku grupas, piemēram, imūnbiotikas un psihobiotikas – šie divi termini ir labi pazīstami probiotiku pētniecības aprindās. Tā kā probiotikas jau sen ir atzītas par svarīgu profilakses līdzekli senioru vispārējās veselības uzturēšanai, tiek uzskatīts, ka ir nepieciešams jauns termins, lai paātrinātu unikālu probiotisko celmu attīstību.
Lai definētu specifiskos probiotiskos celmus, kas spēj samazināt fizioloģiskos novecošanas procesus, tika radīts termins gerobiotikas.
(tēmas turpinājums nākamajā rakstā)
Ārstes Ilona Vilkoites izstrādātās gerobiotikas IVBiotics var iegādāties šeit: https://ivbiotic.eu/
Ar savām zināšanām par gremošanas sistēmu ārste dalās savā Instagram profilā @ilona_vilkoite
https://www.instagram.com/ilona_vilkoite?igsh=NW1uZWY1M2h1Nmhh