Sausa āda. Cēloņi un risinājumi

Tuvojas gada aukstākie mēneši, kad aktualizējas ādas problēmas, kas saistītas ar tās aizsargslāņa bojājumiem. Par to liecina sausums, velkoša sajūta, raupjums, apsārtums. Lai stiprinātu aizsargbarjeru, ir jādomā gan par sabalansētu uzturu, gan pareizu kopšanu. 

Aizsargbarjeras nozīme

Āda sastāv no epidermas (virskārta), dermas (ādas dziļākais slānis) un hipodermas (zemādas tauku slānis). Epiderma pamatā veic aizsargājošas funkcijas, un tās virskārtu klāj atmirušu šūnu kārtiņa – raga slānis, kas pakāpeniski noārdās. Savukārt pašu raga slāni sargā skābes aizsargapvalks – hidrolipīdu kārta. Tā ir kā viegla ūdens un tauku emulsiju, kas saglabā ādas dabīgo mikrofloru un nodrošina atmirušo ādas šūnu nolobīšanos. 

Ādas raga slānis ir kā mūris un tā ķieģeļi ir keratinocīti, bet cementviela – lipīdu slānis, kas padara ādas virskārtu gludu. Kopumā šis mūris veic ārkārtīgi būtiskas funkcijas – darbojas kā mehāniska barjera, tādā veidā sargājot ādu pret izžūšanu un apkārtējās vides ietekmes, nodrošina termālu aizsardzību un piedalās imunoloģiskajos procesos. Raga slānis regulē ādas caurlaidību, ļaujot iztvaikot tikai nelielam daudzumam ūdens un nodrošina mitrināšanu ādas virspusē. Ja mūrī rodas bojājumi, tiek zaudēts mitrums un traucēti šūnu atjaunošanās procesi dziļākos dermas slāņos – āda kļūst sausa un jutīga. Šis ir brīdis, kad ar ādas mitrināšanu nepietiks, jo primāri ir jānovērš bojājumi ādas aizsargbarjerā. 

Kā stiprināt aizsargbareju

Negatīvu ietekmi uz aizsargslāni atstāj temperatūras svārstības, vējš, vides piesārņojums, kontakts ar ķīmiskiem kairinātājiem, kā arī nepilnvērtīgs uzturs, nepārdomātas diētas, mazs šķidruma patēriņš, taukskābju un antioksidantu trūkums. No iekšējiem faktoriem jāmin stress, novecošanās, kad samazinās ādas barjeras atjaunošanās spēja, kā arī hormonālais disbalanss, ģenētika un dažādas saslimšanas.

Ļoti izplatīts cēlonis ādas aizsargbarjeras bojājumiem ir nepareiza ādas kopšana – pārāk bieža un agresīva ādas attīrīšana, nepiemērotu mazgāšanās līdzekļu lietošana, arī karsts ūdens. Tādēļ par iemeslu sausai, velkošai sajūtai var būt vienkārši pārāk bieža vannošanās vai karsta duša. 

Ātri un efektīvi aizsagbarjeras bojājumus novērš atbilstoša sejas un ķermeņa kosmētika, kuras sastāvā ir aminoskābes, taukskābes, E vitamīns, hialuroskābe, glicerīns, urea, niacinamīds, augu eļļas, peptīdi, keramīdi, pantenols. Šīs vielas fiksē bojājumus, stiprina ādas virskārtu un novērš sausuma sajūtu. 

Noteikti jāpievērš uzmanība ādas attīrīšanai un produktiem, kas tiek izmantoti kā kosmētikas noņemšanai, tā sejas un ķermeņa mazgāšanai. Vispiemērotākā izvēlē izteikti sausas un jūtīgas ādas gadījumā būs produkti, kuru sastāvā ir mitrinošas vielas, piemēram, alveja, augu eļļas, šī sviests, kas veic maigu attīrīšanu, vienlaikus stiprinot aizsargbajeru un novēršot kairinājumu.

Lieku reizi atgādināšu, ka liela nozīme ādas mitruma līmeņa regulāšanā ir ūdens patēriņam. Ja āda nesaņem pietiekamu daudzumu ūdens, samazināsies tās mitruma līmenis, zūdīs elastība. Atceries, ka ūdens vispirms sasniegs visus citus orgānus, bet ādu tikai pašās beigās. Tātad, ir nepieciešams uzņemt pietiekamu daudzumu ūdens, lai tas sasniegtu arī ādas šūnas.

Nenoliedzami – liela nozīme ādas aizsargbarjeras stiprināšanā ir kdienas uzturam, it sevišķi E vitamīnam, kuru cilvēka organisms nesintezē. Tāpēc to papildus ieteicams uzņemt ar dārzeņiem, augu eļļām, graudaugiem un mandelēm. Piemēram, es pati katru rītu pirms brokastīm iedzeru tādu pamatīgu malku kvalitatīvas olīveļļas.

Un visbeidzot, jāpievērš uzmanība savam dienas režīmam, miega kvalitātei un pietiekamai atpūtai, jo arī stress atstāj nopietni ietekmi uz ādas kvalitāti.

Teksts: Una Ulme